ناز سحر گچساران
سیاسی ، تاریخی ، فرهنگی ، اجتماعی 
قالب وبلاگ
سؤال رسانه آمریکایی درباره فرزندان مسئولانروایتی از نحوه تحصیل پسر ظریف و دختر فریدون در آمریکا

روایتی از نحوه تحصیل پسر ظریف و دختر فریدون در آمریکا

سایت بیزینس اینسایدر در گزارشی به تناقض میان سخن و عمل برخی مسئولان ایرانی پرداخته و نوشته است: در حالی که مسئولان ایرانی در کلام خود علیه غرب، سخنرانی می‌کنند اما فرزندان خود را برای تحصیل و کار به غرب می‌فرستند.
 

به گزارش فرهنگ نیوز ، بیزینس اینسایدر که مقر آن در نیویورک واقع است، در سال ۲۰۰۹ تأسیس شد و بیشتر اخبار اقتصادی و فناوری را پوشش می‌دهد.

پارس نوشت:بیزینس اینسایدر در ابتدای گزارش خود به انقلاب فرهنگی در ابتدای انقلاب اسلامی و تصفیه دانشگاه‌ها از اساتید سکولار اشاره کرده و استیضاح اخیر وزیر علوم را ادامه همان تفکرات ضدغربی دانسته است.

بیزینس اینسایدر در ادامه به تداوم احاطه آمریکاستیزی در بیان و گفتار مسئولان جمهوری اسلامی اشاره کرده اما از یک تناقض در این ماجرا ابراز تعجب کرده است: چرا طیف مسئولان ایرانی، فرزندان خود را برای تحصیل به دانشگاه‌های غربی می‌فرستند و از آلوده شدن آن‌ها به تفکرات و اخلاقیات غربی، نمی‌ترسند؟

بیزینس اینسایدر به خانم مریم فریدون دختر حسین فریدون (برادر رئیس‌جمهور ایران) اشاره کرده و درباره سوابق حسین فریدون نوشته است: او از ابتدا از حامیان انقلاب اسلامی بوده است. او از مسئولان حفاظت امام خمینی (ره) در زمان بازگشت ایشان به ایران در سال ۱۳۵۷ بود. فریدون سپس استاندار شد و هشت سال هم سفیر ایران در مالزی بود و بعدها به هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل پیوست و اکنون مشاور برادرش یعنی رئیس‌جمهور ایران است.


بیزینس اینسایدر خبر داده که مریم دختر حسین فریدون دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه کلمبیای آمریکا بوده و پس از آن با دریافت بورس تحصیلی موسوم به لرد دارندورف Lord Dahrendorf (جامعه‌شناس انگلیسی- آلمانی ۱۹۲۹-۲۰۰۹) توانسته در کالج مشهور مدرسه اقتصاد لندن London School of Economics مشغول به تحصیل شود. این بورس، در قالب بورسیه‌هایی که دویچه بانک آلمان Deutsche Bank به دانشجویان کشورهای در حال توسعه و نوظهور اعطا می‌کند، به مریم فریدون داده شده است.

بیزینس اینسایدر نوشته است که هدف از اعطای این بورس تحصیلی کمک به دانشجویان نیازمند کشورهای در حال توسعه است و بر همین اساس، اعطای آن به دختر بردار رئیس‌جمهور ایران که وضع مالی مناسبی دارد، تعجب‌برانگیز است. به نوشته این سایت آمریکایی، مریم فریدون در شعبه لندن دویچه بانک مشغول به کار هم شده است.
بیزینس اینسایدر شوهر مریم فریدون را پسر سفیر جدید ایران در سوئیس اعلام کرده که هم‌اینک در دانشگاه آکسفورد در مقطع دکترا مشغول به تحصیل است.بیزینس اینسایدر همچنین مدعی شده که مهدی ظریف فرزند وزیر خارجه ایران و احمد عراقچی برادرزاده معاون وزیر خارجه ایران نیز در دانشگاه نیویورک تحصیل کرده‌اند.

بیزینس اینسایدر همچنین به تحصیل نیمه‌تمام مهدی هاشمی پسر اکبر رفسنجانی در دانشگاه آکسفورد اشاره کرده و آن را یکی دیگر از مصادیق تحصیل فرزندان مسئولان ایرانی در غرب دانسته است.بیزینس اینسایدر از این که مسئولان ایرانی شعار مرگ بر آمریکا می‌دهند و نظام غرب را فاسد می‌خوانند اما فرزندانشان را برای تحصیل و زندگی روانه غرب می‌کنند، ابراز تعجب کرده و پرسیده است: مگر مسئولان ایرانی، فرزندانشان را دوست ندارند که آن‌ها را به دامان غرب می‌فرستند؟

ابهام دیگری که این سایت آمریکایی مطرح کرده، این است که مردم عادی ایران برای سفر به غرب و تحصیل در آنجا با محدودیت‌های فراوانی از جانب کشورهای غربی مواجه می‌شوند؛ اما چرا فرزندان مسئولان ایرانی با این محدودیت‌ها مواجه نیستند؟

 

[ دوشنبه بیست و هشتم مهر 1393 ] [ 2:8 ] [ یداله مرادی ] [ ]
کاش مردان همیشه مرد باشند و زنان همیشه زن
نویسنده رستمی وبلاگ مقتدر مظلوم

این چند وقت ، حرف های خوب و بد زیادی در موضوع های مختلف از آشنا و ناآشنا شنیده ام ؛ اما چیزی که بیشتر از هر چیزی آزارم می دهد واژه "مُد" است . . .

 با استفاده از این واژه توانستند برایمان شلوار لی (جین) بفرستند تا جایگزین شلوار های ایرانی الاصل کنیم ؛ البته اول ها زیاد هم بد نبود ، اما بعد ها ، آفت بی بندوباری ، بی غیرتی و بی حیایی شد . . .

 به قول یکی از دوستان مردانه اش از بالا کوتاه شد و دخترانه اش از پایین . . .

 بعد ها مانتو های بلند جایگزین چادر شدند ؛ اما این مانتو ها ذره ذره به آب رفتند و حالا بهتراست به آنها بگوییم "بلوز" . . . چادرِ عده ای از چادری ها هم شده "شنل" ؛ بودنش طعنه ایست بر نبودنش . . .

 حال که دیگر شلوار جای خود را به ساپورت داده ، روسری ها هم که از عقب و جلو به آب رفته ؛ مانده ام نسل فردایمان ؛ بازهم مادران را "اسوه پاکی" و پدران را "مظهر مردانگی" خواهند دانست؟

 بازهم نسلی که بی بندوباری‌فکری را روشن فکری و بی حیایی و بی عفتی را مُد روز می دانند ؛ کاش مردانشان "حرمت" مرد بودنشان را بدانند و زنان "شُوکت" زن بودنشان را . . .

کاش مردان همیشه مرد باشند و زنان همیشه زن . . .

(مگر نه اینکه پشتوانه یک مرد موفق همیشه یک زن موفق و فداکار بوده) .حال متاسفم ،باید اذعان داریم که : 

 پشتوانه هر زن بی حجاب ، یک مرد بی حیا است . . .

 

 

[ پنجشنبه بیست و چهارم مهر 1393 ] [ 0:23 ] [ یداله مرادی ] [ ]
               غدیر برکه ای به عمق تاریخ

emam-ali-123

  آنروز و سال (19 ذی الحجه 10 قمری) که در سفر حجه الوداع در بیرون از مکه کاروانهای زیارتی در کنار برکه ای کوچک جمع شدند تا آخرین فرمان پیامبر اسلام را بشنوند و بدان عمل کنند هیچگاه نه فکر میشد که برکه غدیر خم در تاریخ میماند و سرنوشت انسان و جوامع را در ازمنه تاریخ رقم میزند و نه فکر میشد که در ماه صفر همانسال شورای سقیفه بنی ساعده بوجود می آید و انتصاب الهی و نص صریح را نادیده انگاشته و کس دیگری را ......؟!

   اما باید اذعان داشت که در غدیر دستی بالا رفت تا مردمانی بتوانند تا قیامت سر هایشان را بالا بگیرند و بگویند :الحمدالله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) زیرا رسول خدا در غدیر و در خطبه ی معروفش فرموده بود که :

"هان مردمان! این علی است،یاورترین،سزاوارترین،نزدیک ترین و گرانقدرترین شما نزد من و خداوند عز و جل ، و من از او خشنودم".

آری ، مرا غدیر نه برکه، که بیکران دریاست ....و علی نه فاتح خیبر، که فاتح دلهاست .....

پس بدانیم و آگاه باشیم :

مبادا دشمني ها پا بگيرد

حديث نفس، در دل جا گيرد

هر آن كس را كه من مولاي اويم

مبادا جز علي مولا بگيرد!

[ دوشنبه بیست و یکم مهر 1393 ] [ 3:33 ] [ یداله مرادی ] [ ]
صدای کیست چنین دلپذیر می‌آید؟
کدام چشمه به این گرمسیر می‌آید؟
صدای کیست که این گونه روشن و گیراست؟
که بود و کیست که از این مسیر می‌آید؟

تولد رسانه ای دیگر از نوع دیجیتالی و سایت خبری تحلیلی بنام آوای جنوب به مدیریت برادر توانمند و مطلع و نکته سنج آقای علیمراد کاظمپور را هم خیرمقدم عرض نموده و هم در آستانه عید امامت و ولایت (عدیر خم)به فال نیک گرفته و هم از آستان مهر و کمال مولا علی (ع) برای ایشان آرزوی موفقیت و سربلندی و حرکت مستمر در مسیر ولایت را خواستارم.

اما برادر ارزشی ام ،بدان که کار رسانه ظریف ،دقیق ،تاثیرگذار و تحول آفرین است و در جامعه ی امروزی در عین نیاز و ضرورت سختیها دارد و ثبات قدمی جدی را میطلبد .امید است که :

      1-  شعار رعایت  حق و حقیقت و ترویج باورهای زیبا در جامعه را به کمال حافظ باشی

     2-    پایبندی به  اخلاق حرفه ای و اسلامی در عرصه رسانه  را شکوفا نمایی

    3-  در مقام یک  معلم مدرسه رسالت رسانه ای و  هدایت افکار عمومی را دنبال نمایی

   4 - در دفاع از آزادی و استقلال و مبانی عقیدتی و ارزشی نظام اسلامی پایدار و راسخ قدم بمانی

   حال، مدیر محترم سایت خبری ،تحلیلی آوای جنوب به جنابعالی راه اندازی این حرکت فرهنگی را  تبریک و تهنیت گفته و صمیمانه آرزومندم که :

 قلم را  در جهت حق گویی و حق جوئی  بکار گیرید و ان شالله  هیچگاه  در خدمت قدرت مندان و ظالمان قرار نگیرید و چون رسانه های مزد بگیر روند مجیزه گویی و تریبون حزب و گروهی واقع نگردید. ،اصول شما با مردم، برای مردم، در جهت مردم و همگام با خواست مردم که همه در رضای الهی نهفته است تبلور عینی  یابد. زیرا به تعبیر ژرف مقام معظم رهبری:

«انسان اگر انصاف داشته باشد، باید به خاطر مردمی که قلم ها را برای

اینها آزاد گذاشته اند، از قلم و قدمش استفاده کند و دیانت هم، همین را

اقتضا می کند.»

[ دوشنبه بیست و یکم مهر 1393 ] [ 2:52 ] [ یداله مرادی ] [ ]
در همایش همگرایی اصولگرایان چه گذشت:
آیت‌الله مصباح:با رعایت اصول مصونیت داریم
سیدرضا تقوی: بدنبال هم‌گرایی سلایق مختلف هستیم.هدف ما کنار هم قرار دادن سلیقه‌های مختلف اصولگرایی است/ به جامعتین و آیت‌الله مصباح گزارش می‌دهیم - خبرگزاری فارس: آیت‌الله مصباح:با رعایت اصول مصونیت داریم/ تقوی: بدنبال هم‌گرایی سلایق مختلف هستیم/ حداد: رسیدن به «لیست واحد» کمال مطلوب است
 حداد عادل: رسیدن به «لیست واحد» کمال مطلوب است

همایش همگرایی اصولگرایان عصر امروز شنبه با حضور آیت‌الله مصباح یزدی و شخصیت‌های سیاسی مختلف اصولگرایی برگزار شد.در این همایش علاوه بر آِیت‌الله مصباح، آیت الله موحدی کرمانی، غلامعلی حداد عادل، سعید جلیلی، محمد‌نبی حبیبی ، حجت‌الاسلام سقای بی‌ریا، حجت‌الاسلام روانبخش، محسن کوهکن، اسدالله بادامچیان، حسین فدایی، مهرداد بذرپاش، فاطمه‌ آلیا، مصطفی میرسلیم، حجت‌الاسلام ابراهیمی، رضا تقی پور، جواد شمقدری، امیری فرد، رامین، ترقی، الله کرم، حمیدرضا حاجی بابایی، مصطفی نجار، قدیری ابیانه، حسین طلا، رسایی، علی‌اصغر زارعی، حجت‌الاسلام شیرمردی، حجت‌الاسلام آقاتهرانی، محمد سلیمانی، صادق محصولی، حجت‌الاسلام شجونی، حجت‌الاسلام نبویان، مجتبی رحماندوست، زریبافان، سعید‌لو، سیدمحمد حسینی، مسعود میر‌کاظمی، نقوی حسینی، صدر‌الدین شریعتی، نیکزاد،کامران دانشجو، روح‌الله حسینیان و کریمی اصفهانی حضور یافتند. -

* آیت‌الله مصباح: برخی اختلافات بخاطر جهل است/ اصولگرا یعنی کسی که بر ارزش‌ها پایداری کند

‌آیت‌الله مصباح یزدی نیز طی سخنانی با اشاره به حرکت‌های اجتماعی صورت گرفته در طول تاریخ،‌ گفت: حرکت‌هایی که در طول تاریخ بشر انجام گرفته است خواه حرکتی مطلوب و خداپسند و خواه حرکتی نامطلوب به دو دسته تقسیم می شود؛ یک دسته کسانی که در اهداف‌شان مسائل معنوی و الهی را در نظر داشتند و دسته دوم کسانی که یا به اهداف الهی معتقد نبودند و یا به آن توجه نمی‌کردند.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه حرکت‌های اجتماعی دارای سه مقدمه است، اظهار داشت: مقدمه اول در واقع بینش‌هاست؛ یعنی کسانی که می‌خواهند حرکتی را انجام دهند یک بینش و نگاهی به محیط اطراف خود دارند که از آن به عنوان جهان‌بینی نیز یاد می‌شود.

وی ادامه داد: این بینش‌ها گاهی آگاهانه است و گاهی هم چندان آگاهانه نیست و زمانی که یک حرکت بررسی می‌شود می‌بینیم بینش در آن وجود داشته ولی از این بینش آگاهی نداشتند.

آیت‌الله مصباح ادامه داد: دسته دوم از مقدمات مطرح شده است که در افعال اجتماعی تأثیرگذار است ارزش‌هاست؛ یعنی بعد از آنکه افراد شناختی از آن و آینده پیدا کردند به یکسری خوبی‌ها و بدی‌ها دلبسته می‌شوند.

وی ادامه داد:‌ در عالم می‌بینیم که افراد به یکسری از ارزش‌ها دل می‌بندند و به عنوان مثال همه انسان‌ها عدل را یک ارزش مقدس دانسته و ظلم را یک رفتار ناپسند می‌دانند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: در ادامه روشهایی برای تحقق این ارزش‌ها شکل می‌گیرد و موضوع اصلی این است که چه روشی انتخاب شود؛ یعنی روشی که مناسب با ارزش‌ها باشد و آن ارزش را دنبال کند.

وی در تبیین اندیشه مادی‌گرایان نسبت به روش‌ها، تصریح کرد: طبق بینش این دسته از افراد هر چه باعث رشد و زیبا شدن بدن انسان شود از هر راهی که باشد ارزش محسوب می شود ولی در بینش خدایی همه این‌ها مقدمه‌ است و ارزش نیست.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه اگر دنیا وسیله‌ای برای کسب مقامات دنیا شد یک لحظه‌اش را هم نباید از دست داد، تصریح کرد: تفاوت در بینش، تفاوت راه انبیاء با دیگر راه‌هاست.

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: برای همین خداوند شرایطی را فراهم کرده که هر لحظه موقعیتی پیش می‌آید که انسان انتخاب جدیدی را در مقابل خود دارد؛ این یکی از نمادهای قدرت الهی است که در فرهنگ اسلامی به آن امتحان می‌گوییم.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه بعضی از اختلافاتی که پیدا می شود به دلیل جهل است، تصریح کرد:جهل خیلی عجیب نیست و همه ما کم و بیش جهل داریم و واقعا برخی نتوانستند بفهمند حقیقت چیست.

وی ادامه داد: گاهی علاقه به تیتر، مقام و ریاست کسی را که خداوند به او مقام انبیاء داده است به جایی می رساند که قرآن کریم درباره او تعبیر سگ را دارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه در طول تاریخ اسلام این نوسانات از افراد مختلف دیده می‌شود افزود: در زمان پس از انقلاب خودمان افرادی را دیده‌ایم که چه تحولاتی برای آنها روی داد؛ تحولاتی که به نظر من اگر از خود آنها سوال می کردیم باور نمی‌کردند که چنین اتفاقی برایشان روی دهد اما این اتفاق افتاد.

آیت‌الله مصباح یزدی خطاب به حاضرین در این نشست، گفت: برای بنده و شما نیز امکان این تحولات وجود دارد و ما از این قاعده مستثنی نیستیم و ما نیز باید نگران باشیم که پول، دنیا، ذخیره بانک‌های خارجی و زمین‌های در اختیار ما مانع از انجام وظیفه شود و این امتحان برای همه ما است.

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: تصورمان این است که جمع حاضر افرادی هستند که می‌خواهند خود را از این سقوط‌ها حفظ کنند، اگر می‌خواهند اینطور باشد شرطش این است که اصول بینشی، ارزشی و روشی داشته باشند.

آیت‌الله مصباح یزدی تصریح کرد: ما باید خدا را شکر کنیم که در این آسمان و زمین کسی را شایسته‌تر از ایشان سراغ نداریم و ما این را نعمت خدا را می‌دانیم که این شناخت را به ما داده است و با خدا عهد می بندیم که از ایشان تبعیت کنیم زیرا آن را شعاعی از ولایت غدیر می‌دانیم.

[ یکشنبه بیستم مهر 1393 ] [ 0:35 ] [ یداله مرادی ] [ ]
عید قربان تجلی عمق معرفت دینی و نمایش اخلاص و صداقت و دریافت مدال بندگی بر همه ی معتقدان به یگانه پروردگار و خالق هستی فرخنده باد. به احترام این عید درسی تاریخی سیاسی از وضع موجود بگیریم.:

زیبایی معرفت دینی در ابتدای انقلاب اسلامی روزی که جریانات نفاق موج ترور فیزیکی و شخصیتی یاران و وفاداران امام (ره) و انقلاب را شروع کردند شهید بهشتی با شهامت و شجاعت فرمودند : " ما راست قامتان تاریخ هستیم " این عبارت مقام معظم رهبری را در جریان هیجانهای فتنه 88 که فرمودند : "بنده زیر بار بدعت های غیرقانونی نخواهم رفت " ،بتوان تداوم همان ایده شهید بهشتی دانست که هنوز یاران راستین امام (ره) راست قامت از تمام انقلاب در برابر تمام ابعاد فتنه هم مقاومت و هم افشا خطوط می نمایند و هم جامعه را براساس تعمیق معرفت دینی آگاهی می بخشند تا بصیرت یابند و راست قامت باقی بمانند چرا که ، زمانی راست قامتی ایجاد می شود که دین و باور دینی و باورمندی به ذات باری تعالی در عمق وجود و فکر و اندیشه رسوخ کرده باشد به این داستان دقت فرمایید :

در جریان ساخت نیروگاه بوشهر یک مهندس روسی تعدادی کارگر ایرانی را استخدام کرد . کارگرها موقع اذان ، نماز خود را اول وقت میخواندند . یک روز آقای مهندس روسی اخطار داد که اگر من بعد موقع کار نماز خوانده شود ، آخر ماه از حقوق افراد کسر ساعت می نماید ، از فردای آن روز عده ای از ترس اینکه حقوقشان کم شود ، نماز خواندن را به بعد از پایان زمان کار انتقال دادند و بعضی دیگر همچنان اول وقت ..... آخر ماه شد مهندس به اونائیکه نماز اول وقت را ترک نکرده بودند بیشتر از حقوق عادی توجه کرد بقیه اعتراض نمودند مبنی بر اینکه چرا به آنهاییکه محل کار را اول وقت برای نماز ترک کرده اند حقوق بیشتر داده اند ؟ آقا مهندس گفت : اهمیت دادن این افراد به نماز و چشم پوشی از تهدید در کسر حقوق نشان داد که ایمانشان بیشتر است و اینگونه افراد هیچوقت در کار خیانت نمی کنند ، همانطور که به نمازشان خیانت نکردند.

آری باید پذیرفت از زبان یک روسی که کسانیکه به خدا خیانت نکنند به خلق خدا هم خیانت نمی کنند چرا که از معرفت دینی و عمق باورمندی برخوردارند ، نه با بادی و نسیمی میلرزند و نه با زلزله ای از اعتقاد دینی رویگردان میشوند ، و نه با شوق و ذوق خود را گم میکنند.

سوال : چرا افراد هم در جریانات مذهبی و هم سیاسی دچار نوسانات و جزر و مد میشوند ؟ پاسخ را از زبان رهبر فرزانه و اندیشمند انقلاب اسلامی بشنویم که فرموده اند :

"ضرورت تعمیق مبانی معرفت دینی خیلی مهم است . یک وقت یک کسی همینطور از روی احساسات ممکن است شرکت کند ، در اعتکاف هم شرکت کند ، در مجلس عزای حسینی هم شرکت کند ، در فلان تظاهرات دینی هم شرکت کند ، اما این معرفت در عمق جان او وجود نداشته باشد ، لذا سر یک پیچی ، سر یک دست اندازی ، یهو از جا در می رود ، توی همین مجموعه های انقلاب ، اوایل انقلاب کسانی بودند که از ماها که ریش داشتیم و عمامه داشتیم ، به نظر می رسید که اینها متدین تر و مقیدتر و پایبندتر و نسبت به دین متعصب ترند ، بعد یک وقت ، یک دست اندازی پیش آمد ، یهو دیدیم تایرش در رفت ! پیداست که چفت و بست محکمی نداشته ."

پس عزیزان دقت کنیم که از ثبات عقیده و باور دینی برخوردار شویم تا در دست اندازها و گرد و غبارها ره گم نکنیم و با اشاره ای و پستی و پولی و عنوانی و تعریفی از جاده حق و حقیقت خارج نشویم برای دست یافتن به این مهم به تعبیر رهبرمان باید: "تعمیق معرفت دینی خیلی مهم است انس با معارف اسلامی خیلی مهم است " زیباییهای معرفت دینی و پایداری در دفاع از اصول و مبانی عقیدتی انقلاب و امام (ره) با هیچ شعاری و وعده ای نباید تزلزل یابد. از امام صادق (ع) پرسیده شد چرا دوستان شما زود عقیده و مذهب خودشان را لو میدهند ؟ حضرت فرمود: "به خاطر شدت محبتشان است ، نمی توانند تحمل کنند ، باید بگویند."

عظمت و زیبایی عید قربان در ثبات قدمی و اطمینان

قلبی حضرت ابراهیم (ع) و پذیرش بدون چون و چرا

توسط فرزندش حضرت اسماعیل(ع) بود و این معنای

همان ولایتمداری است.

[ شنبه دوازدهم مهر 1393 ] [ 11:54 ] [ یداله مرادی ] [ ]


از پرده برون آی دلم غرق تمناست


تقصیر دلم نیست تماشای تو زیباست


در حلقه عشاق ز رحمت گذری کن


تا جلوه حسنت نگرند از چپ و از راست

[ شنبه دوازدهم مهر 1393 ] [ 10:6 ] [ یداله مرادی ] [ ]
اطلاعات علنی منتشر شده از سوی امریکایی ها نشان دهنده این است که بر خلاف آنچه به طور عمومی در فضای رسانه ای گفته می شود پیشرفت های مهمی در مذاکرات نیویورک رخ داده است.

علی شاهدیان، ایران هسته ای- اطلاعات علنی منتشر شده از سوی امریکایی ها نشان دهنده این است که بر خلاف آنچه به طور عمومی در فضای رسانه ای گفته می شود پیشرفت های مهمی در مذاکرات نیویورک رخ داده است.

یکی از مهم ترین موارد که از سوی مقام های امریکایی در مصاحبه با خبرگزاری های غربی طرح شده این است که امریکایی ها در این مذاکرات پذیرفته اند مجموعه تحریم های یک جانبه بلافاصله پس از توافق نهایی یک جا تعلیق شود. (لویی شاربونو و پریسا حافظی، گزارش خبرگزاری رویترز از سازمان ملل متحد، 5/7/1393).

این موضوعی است که تا پیش از این مورد توافق قرار نگرفته بود.

مقام های امریکایی البته هیچ ضمانتی در این باره نداده اند که این تحریم ها که مبنای اصلی آنها قوانین کنگره امریکاست، بالاخره لغو خواهد شد.

به عبارت دیگر، ایران در مقابل اعمال تغییرات تقریبا یازگشت ناپذیر در برنامه هسته ای خود، صرفا یک «تسکین موقت» در تحریم ها را هدیه می گیرد.

اکنون ظاهرا مسئله باقی مانده میان ایران و 1+5 این است که تحریم های شورای امنیت چه زمانی تعلیق خواهد شد.

اطلاعات منتشر شده نشان می دهد امریکایی ها می گویند نمی توانند تحریم های شورای امنیت را بلافاصله پس از توافق نهایی تعلیق کنند و این امر نیازمند زمان بیشتری است.

علاوه بر این، مقام های امریکایی ناشناس به خبرگزاری های غربی گفته اند درباره موضوع تحقیق و توسعههم در نیویورک توافق تقریبا نهایی صورت گرفته است. (لارنس نورمن ، وال استریت ژورنال، 5/7/1393).

هنوز اطلاعاتی از جزئیات این موضوع وجود ندارد ولی می دانیم که در توافق ژنو از ایران خواسته شده بود از گسترش برنامه تحقیق و توسعه خود خوداری کرده و برنامه را به وضع فعلی آن محدود کند.

خبر دیگر درباره مذاکرات نیویورک این است که در این مذاکرات درباره موضوع شفافیت هم جمع بندی تقریبا نهایی انجام شده است. (لارنس نورمن ، وال استریت ژورنال، 5/7/1393).

امریکا مدت هاست با مشارکت آژانس بین المللی انرژی اتمی سرگرم تدوین یک نظام راستی آزمایی ویژه برای درج در متن توافق نهایی است.

مقام های امریکایی پس از مذاکرات نیویورک گفته اند مذاکرات در این زمینه تا حدود زیادی به نتیجه رسیده است.

همچنین درباره اراک هم گفت وگوها از مرحله ای دشوار عبور کرده است.

یک مقام امریکایی روز بعد از مذاکرات نیویورک گفته است که اراک دیگر مانعی برای توافق هسته ای نخواهد بود.

حسین موسویان که اکنون بسیار به تیم مذاکره کننده دولت آقای روحانی نزدیک است، موضوع را اینگونهجمع بندی کرده است مذاکرات در نیویورک 20 درصد پیشرفت داشته است.

اما درصد واقعی ظاهرا باید بسیار بیشتر باشد.

به این ترتیب به نظر می رسد اظهارات رسانه ای مطرح شده درباره عدم پیشرفت جدی در مذاکرات را چندان نباید جدی گرفت.

تنها عدم پیشرفت واقعی، بحث درباره تعداد ماشین های فعالی است که ایران در گام آخر آن را حفظ خواهد کرد که در این مورد، به نظر می رسد نباید انتظار داشت توافق نهایی در زمانی به جز لحظات آخر مذاکرات صورت بگیرد. (پل ریختر، لس آنجلس تایمز، 5/7/1393).

سوال این است که با این وجود، چرا هر دو طرف ایرانی و امریکایی اصرار دارند تاکید کنند  که پیشرفت در مذاکرات رضایت بخش نبوده است؟

و سوال دیگر: چرا همچنان باید جزئیات مذاکرات را از زبان امریکایی ها بشنویم؟

[ شنبه دوازدهم مهر 1393 ] [ 9:44 ] [ یداله مرادی ] [ ]

هول و هراس جریان سیاسی حاکم بر گچساران در روند و تداوم سیاست کامباین وار در درو کردن مدیران چنان ذوق زدگی به وجود آورده که در اجرا روش دیکتاتوری ، انحصار طلبی و انتقام را با شعارهای فریبنده در هم ادغام نموده اند یک نمونه که سرانجام از دستشان در رفت و نیت درونی خود را این چنین ابراز داشتند :

تیتر نشریه مروارید جنوب : " نگاه به داخل" و " فتح سنگر به سنگر "

تاجگردون دست به کار شد

تعجب نکنید ، این شعار مربوط به فتح رزمندگان غزه علیه صهیونیست ها و یا شیعیان عراق علیه داعشی ها نیست بلکه عنوان تیم رسانه قدرت حاکم بر شهر است که انحصار طلبانه و نظامی گرایانه ادبیات تعاملی و مدارا و لبخند را به فتح و سنگر و جنگ و جبهه تغییر داده اند و آن هم برای تغییر دو مدیری که هر چه خواستند از آنها کار کشیدند ، باج گرفتند و جاده صاف نمودند .

تیم رسانه ای که نه خبر از برنامه های توسعه شهری و تحول سازنده دارند و نه نگران سوء مدیریتها و مشکلات متعدد شهرستان هستند ، لذا هم در سایتها و دنیای دیجیتال و هم در نشریات با تبلیغات زود هنگام و بزرگ نمایی چهره های لابی گر انتخاباتی و تسلط بر دستگاههای اداری و نهادهای خدماتی ادب و وفا و احترام در حق دوستان خود را هم فراموش کرده اند و از اینکه مدیران نفت و دانشگاه آزاد را جابه جا کرده اند خبر از فتح سنگر به سنگر می دهند .

در ادامه شمشیر داموکلس را بر سر سایر مدیران گرفته اند با این عبارت :

"تاجگردون دست به کار شد "

مروارید نویسان قلم به دست ، آن چنان ذوق زده شدند که معین نمودند که برنامه 2 سال آخر نمایندگی رابر ملا کردند و معلوم شد که قصد دارند تا بر سر مدیران و دستگاهها چه بیاورند ؟! تا شاید عطش سیر ناپذیر حاکمان قدرت طلب را التیام بخشند . راستی این عبارات :

اعتدال گرایی است یا افراطی گری ؟!

انحصار طلبی است یا اصلاح طلبی ؟

توسعه گرایی است یا سلطه گرایی ؟

ای اهل علم و ادب ، ای فرهیختگان فکری و اندیشه ای ، ای عزیزان فرهنگی مدار اهل دیانت ، به خود آِید و ...... مواظب باشید تا از هول حلیم......

این عبارت کنفوسیوس را با تأمل و تدبر و تعقل بنگرید که گفته :

" انسانها باید هر نامی و عنوانی که دارند عملشان و کردارشان بر آن منطبق باشد "

[ دوشنبه هفتم مهر 1393 ] [ 10:27 ] [ یداله مرادی ] [ ]
در حال و هوای گرامیداشت هفته دفاع مقدس و جریان عزل و نصب مدیران دستگاههای اداری  که در گچساران همانند ریزش برگ درختان پائیزی هر روز از دستگاهی بلند است ،روز یکشنبه 93/7/6 دو مدیر شایسته ،فرهیخته،توانمند ، خوشنام و علمی در دو دستگاه صنعتی و آموزشی شروع بکار نمودند که برای موفقیت و سربلندی و روسفیدی آنها ، صمیمانه دعاگو باشیم و یاور:

 الف -مهندس احمد پورهادی سرپرست شرکت بهره برداری نفت و گاز 

 ب - دکتر اسدالله ملک زاده سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی

                  تبریک و تهنیت خود را تقدیم حضورشان میدارم

[ دوشنبه هفتم مهر 1393 ] [ 1:0 ] [ یداله مرادی ] [ ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

یدالله مرادی
کارشناس ارشد علوم سیاسی- دبير آموزش و پرورش و مدرس دانشگاه
مدیریت سابق اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کهگلویه و بویراحمد
این وبلاگ را با هدف آگاهی بخشی و شناخت در زمینه تحولات و مباحث اساسی جامعه و موضع گیری در قبال آنان راه اندازی نموده ام.
باتوجه به علاقه به سرزمین، تاریخ و فرهنگ مادری خود، بررسی مسائل بومی استان چهارفصل کهگلویه و بویراحمد و ظرفیت های آن از موضوعات اساسی این وبلاگ خواهد بود.
انشاالله مورد توجه و لطف اهل فکر و اندیشه قرار گیرد.

ایمیل نویسنده Y.MORADI38@YAHOO.COM
لینک دوستان