X
تبلیغات
ناز سحر گچساران

ناز سحر گچساران
سیاسی ، تاریخی ، فرهنگی ، اجتماعی 
قالب وبلاگ
از حاشیه های سفر ریوس جمهور به سیستان و بلوچستان:اعتراض دانشجویان ارزشی دانشگاه سیستان و بلوچستان در اعتراض به برخی اقدامات دکتر روحانی


IMG_1682اعتراض دانشجویان ارزشی دانشگاه سیستان و بلوچستان در اعتراض به برخی اقدامات دکتر روحانی

[ جمعه بیست و نهم فروردین 1393 ] [ 2:23 ] [ یداله مرادی ] [ ]

دو روایت از به آتش کشیده شدن تخت جمشید

به گزارش ایسنا،چهارشنبه 27 فروردین ماه سالروز انتخاب تخت جمشید (پارسه) به عنوان پایتخت هخامنشیان در سال 465 قبل از میلاد است؛ بنای شگفت‌ انگیزی که هنوز پس از 2479 سال استوار در قلب ایران پابرجاست.

زمان بنای تخت جمشید

دکتر محمد تقی ایمانپور در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خراسان، در رابطه با تاریخ ساخت بنای تخت جمشید اظهار کرد: این بنا در زمان داریوش اول(بزرگ) ساخته شده و تا پایان سلسله هخامنشی در حال توسعه و گسترش بوده است.

وی در ارتباط با نام‌گذاری این بنا تصریح کرد: چون مردم اطلاعاتی در مورد زمان و سازنده این بنا نداشتند ساخت بنا را به فردی اسطوره‌ای به نام جمشید نسبت داده‌اند که وی برای مردم جایگاه خاصی داشته است.

دو روایت از تخریب تخت جمشید

دکتر ایمانپور خاطرنشان کرد: گفته شده که این بنا توسط اسکندر مقدونی و پس از فتح ایران آتش زده شده است.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و هفتم فروردین 1393 ] [ 21:27 ] [ یداله مرادی ] [ ]

                  بوي خوش تو هرکه ز باد صبا شنيد 


                                                     از يار آشنا سخن آشنا شنيد


                     اي شاه حسن چشم به حال گدا فکن


                                      کاين گوش بس حکايت شاه و گدا شنيد


                    خوش ميکنم به باده مشکين مشام جان 


                       کز دلقپوش صومعه بوي ريا شنيد

[ چهارشنبه بیست و هفتم فروردین 1393 ] [ 0:56 ] [ یداله مرادی ] [ ]
جلیلی پاسخ افراطی‏‎ها را چگونه داد؟/ دانشجویان مقابل دیکتاتوری ایستاده اند، چه سال 88 و چه سال 92/ امروز مدرنیته و تحجر علیه نظام اسلامی ما متحد شده اند + فیلم

گروه سیاسی- رجانیوز: عصر روز دوشنبه 25 فروردین 1392  مراسم جشن دستاوردهای هسته ای با حضور پرشور دانشجویان دانشگاه امیرکبیر برگزار شد و سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی نیز به عنوان سخنران اصلی این مراسم در بین دانشجویان حاضر شد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

اما بعد از سخنان دکتر عباسی، جمعیت حاضر در سالن با شعارهای ممتد «برگ برنده ما شهید زنده ما»، «حرف ما یک کلام، مقاومت والسلام»، «جلیلی، جلیلی حمایتت می کنیم» و ... به استقبال سخنان دکتر جلیلی رفتند.

همزمان با شعارهای دانشجویان، «اقلیت افراطی» و معروف دانشگاه امیرکبیر که سعی داشت با شعارهای انحرافی، مانع سخنرانی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی شود، برای دقایقی جو سالن را به سوی ناآرامی کشید اما شعارهای ممتد دانشجویان در پاسخ به این جمع، موجب شد تا جلیلی بیش از  یک ساعت در جمع دانشجویان به سخنرانی بپردازد.

دانشجویان حاضر در سالن نیز هر از چندگاهی در واکنش به تحرکات اقلیت افراطی در سالن، با شعارهای «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسلام آمریکایی»، «آشوبگر حیا کن، دانشگاه رو رها کن»، «موسوی، کروبی اعدام باید گردند»، «مرگ بر فتنه گر»، «دانشجو می میرد، ذلت نمی پذیرد»، «مرگ بر دیکتاتور»، دان«همت اگر زنده بود، پوستتون رو کنده بود»، «منافق فتنه گر، اعدام باید گردد»، «جلیلی جلیلی حمایتت می کنیم» و پلاکاردهایی مانند «آبروی ازادی بیان را بردید»، «با منتقدان توافق ژنو، برخورد امنیتی نکنید» و ... پروژه به آشوب کشیدن مراسم را ناکام گذاشتند.

اقلیت افراطی حاضر در سالن نیز پس از شعارهای تکراری خود و ناکام ماندن در ایجاد وقفه در سخنرانی دکتر جلیلی، به تدریج سالن را ترک کرده و پس از آن پدر شهید احمدی روشن به بالای سن رفت و باشعارهای «مصطفی شهیدم، راهت ادامه دارم» دانشجویان مواجه شد.

پدر شهید احمدی روشن نیز دقایقی به ایراد سخنرانی پرداخت و ضمن تاکید بر اینکه همه شما دانشجویان حامی و منتقد را دوست دارم گفت: مصطفی من برای استقلال و سر بلندی اسلام و ایران و همه مردم عزیز خونش را داد و رهبر معظم انقلاب نیز در دیداری که به منزل ما آمدند بر این مساله تاکید کردند که موجب تسلی خاطر ما شد.

در ادامه متن صحبتهای دکتر جلیلی در جمع دانشجویان امیرکبیر را به نقل از ایسنا می خوانید:

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد که دانشجو نه تنها باید درباره فضای دانشجویی، بلکه باید در همه عرصه‌ها اطلاع و آگاهی داشته باشد.
 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و هفتم فروردین 1393 ] [ 0:32 ] [ یداله مرادی ] [ ]


ما ندانيم که دلبسته اوييم همه
مست و سرگشته آن روي نکوييم همه
فارغ از هر دو جهانيم و بدانيم که ما
در پي غمزه او باديه، پوييم همه
ساکنان در ميخانه عشقيم مدام
از ازل مست از آن طرفه سبوييم همه
هرچه بوييم ز گلزار گلستان وي است
عطريار است که بوييده و بوييم همه

[ یکشنبه بیست و چهارم فروردین 1393 ] [ 2:8 ] [ یداله مرادی ] [ ]
عرب‌ها در لبنان قمارخانه می‌سازند، ایران مبارز پرورش می‌دهد؛

ایران اورانیوم غنی‌سازی می‌کند، ما تنباکوی قلیان!

ايران اورانيوم غني‌سازي مي كند، ما عرب‌ها تنباكوي قليان!
ايران اورانيوم غني‌سازي مي كند، ما عرب‌ها تنباكوي قليان!
نویسنده و مجری سرشناس جهان عرب، در مقاله‌ای به انتقاد از مواضع کشورهای عرب در قبال ایران پرداخته و با بیان حقایقی غیر منتظره درباره ایران اذعان کرده است که در حالی که اعراب در لبنان قمارخانه و هتل می‌سازند، ایران مبارزان را تقویت می‌کند.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری العالم، فیصل قاسم" که از مجریان مشهور شبکه الجزیره و از مخالفان سرسخت ایران و جبهه مقاومت است، در یادداشتی در روزنامه فرامنطقه ای "القدس العربی" چاپ لندن، نوشت: عرب‌ها باید در زمینه سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی و صبر و اسقامت، ایران را الگو قرار دهند.

قاسم در ادامه با اذعان به این که ایران، تثبیت ائتلاف ها و حضور خود را در منطقه از ده ها سال پیش آغاز کرده، می گوید: گویی برخی کشورهای عربی کاری ندارند، جز اینکه از افزایش نفوذ ایران در منطقه - به ویژه پس از توافق‌ هسته‌ای و "نزدیک شدن" ایران و آمریکا- شکایت کنند و بنالند. نمی دانم چه اتفاقی افتاده است که برخی گویی ناگهان از خواب غفلت بیدار شده اند و به خطر نفوذ ایران پی برده اند.


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و چهارم فروردین 1393 ] [ 1:59 ] [ یداله مرادی ] [ ]
به گزارش خبرنگار سیاسی «خبرگزاری دانشجو»، شب گذشته وزیر سابق اطلاعات، حجت الاسلام والمسلمین مصلحی در جمع دانشجویان دانشگاه شاهد حضور یافت و در جلسه ای صمیمی با دانشجویان به گفتگو پرداخت.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد، علیرضا نظری، در رابطه با این جلسه گفت: «آقای مصلحی در رابطه با بحث ولایت کفار و ولایت الله صحبت کردند و بر این نکته تاکید شد که ولایت غیر از خدا به جایی نمی رسد. یکی از ویژگی های حضرت زهرا س برملا ساختن چهره نفاق بود و بسیاری از قضایای مختلف انقلاب نیز مربوط به نفاق است.»

علیرضا نظری با اشاره به صحبت های آقای مصلحی در رابطه با فتنه 88، دفاع مقدس و قضایای الجزایر گفت: «ایشان ریشه مسائل را در اهمیت ندادن به قرآن دانستند و تاکید داشتند که اگر به قرآن مراجعه می کردیم، خیلی از اتفاقات در کشور رخ نمی داد، از جمله در همین لانه جاسوسی که طرف ایرانی مدام در حین مذاکره می ترسید که لطمه بخورد. البته اگر دقیق تر شویم جاسوس بودنش مشخص می شود. بروید ببینید این آقای بهزاد نبوی سر یک کلمه تابعیت چقدر به ما ضربه زده است.»

این فعال دانشجویی با اشاره به طرح شدن یکی از سوالات درباره خانه نشینی احمدی نزاد گفت: «آقای مصلحی توضیح دادند که رابطه ما با آقای احمدی نژاد از قدیم دوستانه بوده است و مسائل کاری پیش آمد که بنده چون طبق تکلیف عمل کرده بودم از تغییراتی که در وزارت اطلاعات انجام شد کوتاه نیامدم. بنده یک نفر را تغییر دادم و با مخالفت آقای احمدی نژاد مواجه شدم. اختلالاتی پیش آمد و بعد هم رهبر معظم انقلاب حکم کردند که بنده در وزارت بمانم. الان هم پیش از عید با آقای احمدی نژاد دیدار داشتم و کلی صحبت کردیم. آقای احمدی نژاد ویژگی های ممتازی داشتند. دولت نهم و دهم یک گروه بچه های مذهبی و انقلابی را در کشور پرورش داد و این از نقاط قوت این دو دولت است.»

[ شنبه بیست و سوم فروردین 1393 ] [ 10:53 ] [ یداله مرادی ] [ ]

بسمه تعالی

خداحافظ یارانه، انصراف قهرمانانه

در داستان ها آورده اند که وقتی حضرت سلیمان(ع) برای ساختن بنای بیت المقدس فرمان صادر کرد همه مشارکت کردند از جمله گنجشکی را دیدند که قطره آبی را در منقار کوچکش گرفته تا به محل ساخت ببرد وقتی بقیه به او اعتراض کردند که این فطره آب نقشی در ساخت آن بنای عظیم ندارد، جواب داد  میدانم که عمل من در ساخت آن بنای عظیم بی تأثیر است ولی میخواهم نامم در لیستی نوشته شود که فرمان پیامبر زمان خود را به جا آورده اند. الآن داستان ثبت نام و یا انصراف مردم جامعه ما برای دریافت یارانه قصه همان گنجشک است زیرا با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی و توجه به ساخت و استحکام بخشی کشور توسط مقام معظم رهبری ضرورت مشارکت همه آحاد جامعه به هر میزان ممکن اجتناب ناپذیر است. با توجه به تبیین مقام رهبری مبنی بر درون زا بودن اقتصاد مقاومتی و همچنین محور بودن اقتصاد در سال جاری لازم است تا بیش از پیش به جایگاه، حضور و هماهنگی مردم در اجرای هر طرح زیربنایی توجه ویژه به عمل آید که قطعا طرح هدفمند کردن یارانه ها کاری بزرگ و تحول آفرین است ، با مشارکت مردم میتوان امیدوار بود که مبانی و استحکام اقتصادی کشور اسیر هیچ تندبادی نشود و در رقابت با سایر اقتصادهای جهانی کوه استواری ساخته شود که تلألوی آن نه تنها منطقه و ملل اسلامی که جهان را نورانیت بخشد. در این راستا امروز موقع خلق یک حماسه دیگر است، میدان همت بلند است و عرصه گذشت و دل کندن از آن چیزی  که در عین نیازمندی است؛ یعنی همان ایثار،

 تبلور شکوفایی اقتصادی با خداحافظی با یارانه با روحیه پهلوانی و

                 صفت ویژه قهرمانی ایرانی-اسلامی.

اما چند نکته قابل تأمل:

الف_ همانطور که نام شهید رجایی با طرح کمک به 60 ساله ها و روستانشینان سالمند و فقیر کشور در تاریخ ایران ماندگار شد نام احمدی نژاد با یارانه و سهام عدالت نجاتبخش زندگی اقشار محروم ثبت و ضبط شد حتی با انصراف از یارانه.

ب_ به نظر می آید حجم گسترده تبلیغات رسانه ای یکماه اخیر برای تصمیم گیری عقلایی مردم ایران از انصراف یارانه کافی بوده و نمیبایست از شأن و شوکت و عظمت مراجع عظام در این رابطه استفاده میشد. ارجحیت مرجعیت مافوق این درخواست کوچک بود و ملت فهیم ایران همان کسانی اند که در طول جنگ تحمیلی پتوی روانداز خود را به جبهه میدادند و پیرزن فقیر روستایی تخم مرغش را.

ج_ آنروز که دولت با افزایش قیمت حامل های انرژی و حذف سوبسیدها با یک درخواست از مردم و قبولاندن بخشی از فشارهای وارده از افزایش قیمت ها، توانست با همراهی مردم بزرگترین جراحی تاریخ اقتصادی ایران را شکل دهد و دوره نقاهت را با تحمل مردم پشت سر گذاشت، امروز هم همان مردم هستند و همان روحیه ها. ولی طبیعی است که صداقت و مدیریت کسانی که تا دیروز برای جلب آرای مردم و مشتری یابی منتقد اصل هدفمندی یارانه ها بودند را سخت باور میکنند و لذا کاربرد عباراتی مانند تهدید به جریمه و ورود به حسابها و بررسی درآمد شخصی افراد مغایر مبانی دینی و حقوقی مسلم جامعه است و این خود منجر به واکنش هایی در جامعه میشود که ان شاالله تکرار نشود.

د_ 20 فروردین در تاریخ عظمت آفرینی و خودباوری این ملت قله بلند و سرافرازی است که جا دارد دولتی ها این روز را گرامی و خاطره شیرین پیوستن ایران به باشگاه انرژی هسته ای را یادآور شوند، لذا نمی بایست در این روز اذهان جامعه را متوجه کافی نت ها، اینترنت، شماره حساب، یارانه و ... می نمودند. به نظر می آید تدبیری در این زمینه اندیشیده نشده بود.

پیشنهادی از درسی تاریخی:

هرگاه رابطه دولت-ملت، رابطه ای متقابل و مسئولیت پذیر باشد در چنین مقاطعی به یاری و مساعدت همدیگر میشتابند، عینی ترین نماد این مدعا 8 سال دفاع مقدس بود. ایکاش دولت مردان جدید به تبعیت از دکتر مصدق و مشکلات مالی سال 32 و طرح اوراق قرضه ملی اقدام میکردند یعنی به جای این همه تمرکز بر روی ایجاد بستر مناسب در انصراف از دریافت یارانه و انواع تبلیغات و تهدیدات، به مردم اعلام میشد که همین مبلغ یارانه تان را در قالب قرضه ملی یا سرمایه گذاری برای افزایش تولیدات داخلی در اختیار دولت قرار دهید و پس از 5 سال با بهبود شرایط اقتصادی و ان شاالله رسیدن میوه شیرین اقتصاد مقاومتی در سایه عزم ملی و مدیریت جهادی بازپرداخت امکان پذیر میشد . در آن صورت هم تدبیری اندیشه شده بود و هم امید در چهره مردم نمایان میشد و هم مشارکتی تعقل گرا پدید می آمد.

و حال ماییم و یک تصمیم گیری برای درسی تاریخی و آن گذشتن از حق خود یعنی

"خداحافظ یارانه"

[ پنجشنبه بیست و یکم فروردین 1393 ] [ 19:16 ] [ یداله مرادی ] [ ]
سخنان شنیدنی استاد عباسی در نقد توافقنامه ژنو + صوت
وزیر خارجه ایران در چند سال گذشته روی کره زمین نبوده و نمی داند در 4 جنگ نیابتی امریکا را شکست دادیم/ به جای فهم اصول استراتژیک در دیپلماسی، فیس بوک بازی می کنند

گروه سیاسی- رجانیوز:  استاد حسن عباسی رئیس مرکز بررسی‏های دکترینال امنیت بدون مرز در آخرین روزهای سال 1392 میهمان دانشجویان دانشگاه ملایر استان همدان بود و در همایشی با عنوان «بررسی فروپاشی دکترین اقتصاد جهانی» به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

به گزارش رجانیوز، وی در بخشی از سخنان خود به نقد توافق ژنو و عملکرد وزارت امور خارجه پرداخت که با استقبال دانشجویان مواجه شد اما به علت تقارن این سخنرانی با روزهای پایانی سال 92، کمتر در رسانه ها بازتاب داشت.

از این رو، رجانیوز ضمن انتشار فایل صوتی 22 دقیقه از سخنرانی شنیدنی استاد عباسی که مربوط به نقد توافق ژنو است، متن آن را نیز در اختیار مخاطبان قرار می دهد:


ادامه مطلب
[ دوشنبه هجدهم فروردین 1393 ] [ 13:36 ] [ یداله مرادی ] [ ]

جهانی شدن اسم قشنگی دارد اما....

يك نكته‏اى را در اينجا من عرض بكنم و آن مسئله‏ى جهانى شدن است.

 جهانى شدن، اسم خيلى قشنگى است و هر كشورى فكر مى‏كند

 بازارهاى جهانى به رويش باز مى‏شود. اما جهانى شدن به معناى تبديل

 شدن به يك پيچ و مهره‏اى در ماشين سرمايه‏دارى غرب، نبايد مورد قبول

 هيچ ملت مستقلى باشد. اگر قرار است جهانى شدن به معناى درست

 كلمه تحقق پيدا بكند، بايد كشورها استقلال خودشان- استقلال اقتصادى و

 استقلال سياسى- و قدرت تصميم‏گيرى خودشان را حفظ كنند؛ و الّا

 جهانى شدنى كه ده‏ها سال پيش از طريق بانك جهانى و صندوق

 بين‏المللى پول و سازمان تجارت جهانى و امثال اين‏ها- كه همه ابزارهاى

 آمريكائى و استكبارى بودند- به وجود آمده، ارزشى ندارد. بنابراين، يك اصل

 مهم، مسئله‏ى استقلال است؛ كه اگر اين نباشد پيشرفت نيست، سرابِ

 پيشرفت است.28/02/88

[ دوشنبه هجدهم فروردین 1393 ] [ 0:59 ] [ یداله مرادی ] [ ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

یدالله مرادی
کارشناس ارشد علوم سیاسی- دبير آموزش و پرورش و مدرس دانشگاه
مدیریت سابق اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کهگلویه و بویراحمد
این وبلاگ را با هدف آگاهی بخشی و شناخت در زمینه تحولات و مباحث اساسی جامعه و موضع گیری در قبال آنان راه اندازی نموده ام.
باتوجه به علاقه به سرزمین، تاریخ و فرهنگ مادری خود، بررسی مسائل بومی استان چهارفصل کهگلویه و بویراحمد و ظرفیت های آن از موضوعات اساسی این وبلاگ خواهد بود.
انشاالله مورد توجه و لطف اهل فکر و اندیشه قرار گیرد.

ایمیل نویسنده Y.MORADI38@YAHOO.COM
لینک دوستان
امکانات وب